Detail info
Close

Kostel sv. Jiljí

Kostel sv. Jiljí

Adresa: Husova ulice, Praha Navigovat

Vstupenky

sobota
23
lis. 2024
17:00
sobota
30
lis. 2024
17:00
pondělí
9
pros. 2024
16:30
čtvrtek
19
pros. 2024
16:30
pondělí
23
pros. 2024
16:30

Popis

Výstavba kostela sv. Jiljí v Praze
Výstavbu této unikátní pražské památky započal biskup Jan IV. z Dražic a pokračoval Arnošt z Pardubic.

Celá stavba byla koncipována jako vysoká trojlodní síň, pro účely kapituly, která tu nahradila řád německých rytířů, sídlících již předtím od r.1238 u staršího románského kostelíka.

Kostel svatého Jiljí v Praze byl vysvěcen 4. května 1371.

Významné osobnosti kostela sv. Jiljí
Významným kazatelem v pražském kostele sv. Jiljí byl Jan Milíč z Kroměříže, český náboženský myslitel a jeden z významných představitelů předhusitské reformace, který zde kázal česky již od roku 1364.

Členem kapituly zde pravděpodobně byl i sv. Jan Nepomucký, generální vikář pražské arcidiecéze a mučedník katolické církve, jeden z českých zemských patronů. Předpokládá se, že v kostele sv. Jiljí působil letech 1387-1388.

Dominikáni u sv. Jiljí v Praze
Roku 1420 zanikla kapitula a kostel připadl utrakvistům.

V roce 1626 byl darován řádu dominikánů, kteří tou dobou obývali klášter sv. Anežky na Františku (před příchodem Jezuitů do Prahy dominikáni sídlili u kostela sv. Klimenta – dnešní Klementinum).

Dominikáni se rozhodli zbudovat klášter v bezprostřením okolí kostela sv. Jiljí, na místě přilehlých objektů a staré farní školy. Na Staré Praze tak vyrostl rozlehlý čtyřkřídlý objekt mezi ulicemi Husova, Jalovcová a Jilská.

Pražské baroko
Dominikáni se do té doby gotický kostel sv. Jiljí rozhodli barokizovat. Práce začaly v roce 1731, podílel se na nich architekt F. M. Kaňka, který vybudoval mělké konchovité kněžiště. Hlavní barokní úpravy na kostele provedl stavitel F. Špaček.

Barokizace přikryla i krásný gotický portál na jižní straně chrámu, který byl při obnově kostela provedené po roku 1968, objeven a odhalen.

Honosné vybavení chrámu se průběžně pořizovalo až do roku 1744.


Ticketportal je zárukou pravosti vstupenek

Na stránkách společnosti Ticketportal si vždy zakoupíte originální vstupenky.

Ticketportal nemůže zaručit pravost vstupenek zakoupených na přeprodejních portálech. Ticketportal s těmito společnostmi nemá nic společného a tento způsob přeprodávání vstupenek nepodporuje.

Na mapě

google maps
Top